BASINA VE KAMUOYUNA 08.07.2019

Batman Belediye Başkanlığı görevine geldiğimiz günden itibaren kentin düzgün bir imar planına kavuşturulması ve çarpık yapılaşmayla kararlılıkla mücadele edeceğimizi kamuoyuna deklare etmiştik. Bu kapsamda ekiplerimiz tarafından tespit edilen kanuna uygun olmayan yapılarla ilgili tutanaklar tutulmuş ve konu encümene havale edilmiştir. Belediye Encümeni tarafından kanuna aykırı yapılarla ilgili yasalar çerçevesinde gerekli kararlar alınıp ilgililere tebliğ edilmiş olmasına rağmen inşaat yapım işlemlerinin devam ettiği ve idari kararımıza karşı İdare Mahkemesine itirazlarda bulunulduğu görülmüştür.

 

Batman Belediyesi olarak ilimizin muhtelif bölgelerinde yapılmış ve yapılmakta olan kaçak yapılarla ilgili ciddi bir mücadele ve kararlılık içerisindeyiz. Bu çerçevede gerekli yasal yollarını tüketmiş olduğumuz adreslerdeki kaçak ve imara aykırı yapıların yıkılması için 08.07.2019 tarihi itibariyle yıkım ekiplerimiz ve diğer ilgili bütün müdürlüklerimizle Bahçelievler Mahallesi 1637. Sokakta bulunan kaçak yapının yıkımı için belirlenen adrese gidilmiştir. Ancak yıkım çalışmasına başlanmadan ilgili şahıslar tarafından Batman İdare Mahkemesi Başkanlığı tarafından verilen “Yürütmeyi durdurma kararı” tarafımıza tebliğ edilmiştir. Yargı kararı nedeniyle yıkım işlemi durdurulmuş ve hemen mahkeme tarafından Belediyemizden istenen kaçak yapıya ilişkin evraklar ve diğer belgeler Batman İdare Mahkemesine sunulmuştur. Yasal süre içerisinde çıkacak karar doğrultusunda itirazımızın kabulü halinde yıkım işlemi gerçekleştirilecektir.

 

Kaçak yapılarla ilgili haklı mücadelemize yargı organlarının da destek vereceklerinden eminiz. Çünkü amacımız her hangi bir şekilde hemşehrilerimize zarar vermek değil daha güzel imarlı ve yaşanılabilir bir kenti hep birlikte kurma çabasıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Songül KORKMAZ - Dr. Mehmet DEMİR

Batman Belediyesi Eş Başkanları

BASINA VE KAMUOYUNA